Bringing the Outside in: One Teacher's Ride on the Anime Highway

This article presents information on the author's attempt to learn about anime, which is an art form that includes all the genres found in cinema or literature, from heroic epics and romance to science fiction and comedy. As with most literacy activities, anime has codes, conventions and tools that take on specific meanings when used by its devotees. The author's students demonstrated the pervasive influence this art form has on students. These out-of-school literacy practices opened the author's eyes to a world full of rich and complex communication strategies that far surpassed the linear expectations of print text often presented in the classroom.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...