Online sexual grooming of children and the law

The article discusses how the law or other extra-legal approaches can be incorporated in the growing trend of sexual grooming of children. It examines various factors that stimulate child sexual exploitation including live-time communication, cellular telephones, and digital media such as the Internet. It also talks about the concept of pedophilia and shows the process of its development. It dwells on the European and Irish perspectives on the sexual grooming of children. It presents an analysis on the legislation slated by the government of Ireland and Great Britain. It notes the need for parents and children to be properly educated in terms of the dangers of media literacy. It suggests that the +government to come up with a criminal law to prohibit and eliminate sexual exploitation.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.