Cultivating the Taste of the Nation: The National Council of Women of Canada and the Campaign against "Pernicious" Literature at the Turn of the Twentieth Century

This article analyzes the campaign against "pernicious" literature undertaken by the National Council of Women of Canada at the turn of the twentieth century. Concerned with the growing availability of dime novels, penny dreadfuls, and romances and their perceived influences on young readers, Council members sought to educate the Canadian public about the circulation of so-called "pernicious" literature. But they also sought to eradicate the popularity of "pernicious" literature by encouraging children, youth, and adults to read a "better class" of books, through the creation of the National Home Reading Union in 1895. This article argues that through these strategies, the Council's campaign re-asserted the primacy of the family, with the mother as its moral guide, in providing the ultimate defence against the dangers of "pernicious" literature.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.