Eating Disorders Awareness Week: The Effectiveness of a One-Time Body Image Dissatisfaction Prevention Session

The purpose of this study was to assess the effectiveness of a body image dissatisfaction prevention session that provided information on body image and media literacy to college women. Participants were 81 undergraduates who were randomly assigned to attend either a body image intervention or a control intervention. Participants completed measures at pre- and post-intervention and at 4-week follow-up. The body image group improved significantly more than the control group on body shape concerns, but not on the other outcome variables. Efficacious interventions capable of reaching large numbers of women are necessary to help dispel the “normative discontent” prevalent today.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.