The unintended effects of advertising upon children

Advertising aimed at adults — i.e., concerned with products and services appropriate to adults — is very often seen by children. This paper aims to illustrate when that being advertised is inappropriate to the child audience, message meaning will be gleaned from the peripheral coding mechanisms in the advertising. It is therefore concerned with what children take such advertising to mean. This is a theoretical paper, not concerned with how advertising affects purchase and consumer behaviour in children, but rather with unintended effects that are not manifest in consumption.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...