Get MediaSmart®: A Critical Discourse Analysis of Controversy Around Advertising to Children in the UK

In response to calls for increased regulation of advertising to children (occasioned by concerns over childhood obesity levels) a group of UK advertisers targeting young people have sought to demonstrate social responsibility by providing media literacy education resources for children aged six to eleven through the MediaSmart® initiative. This article draws on Critical Discourse Analysis (Fairclough 2001) to analyse a selection of publicly available accounts of the 2002 launch and operation of MediaSmart® in order to explore how alternative discursive representations of MediaSmart® construct children and advertising in relation to one another, and how these constructions work to further the social practices of which the discourses in question are part. The analysis concludes that the competing discourses have a stake in the problem of advertising to children remaining open-ended, but suggests that the possibilities of its resolution lie in (a) the incorporation of children's own perspectives in controversy conducted on their behalf by adults, and (b) conceptions of media literacy which are more active and age-inclusive than those evident in the discourses currently available.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.