Get MediaSmart®: A Critical Discourse Analysis of Controversy Around Advertising to Children in the UK

In response to calls for increased regulation of advertising to children (occasioned by concerns over childhood obesity levels) a group of UK advertisers targeting young people have sought to demonstrate social responsibility by providing media literacy education resources for children aged six to eleven through the MediaSmart® initiative. This article draws on Critical Discourse Analysis (Fairclough 2001) to analyse a selection of publicly available accounts of the 2002 launch and operation of MediaSmart® in order to explore how alternative discursive representations of MediaSmart® construct children and advertising in relation to one another, and how these constructions work to further the social practices of which the discourses in question are part. The analysis concludes that the competing discourses have a stake in the problem of advertising to children remaining open-ended, but suggests that the possibilities of its resolution lie in (a) the incorporation of children's own perspectives in controversy conducted on their behalf by adults, and (b) conceptions of media literacy which are more active and age-inclusive than those evident in the discourses currently available.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....