Elokuvapolku

M Updated
 
0.0 (0)
2904   0   1   0   0  
Pekka ja Pätkä

Tehtävä

Kohderyhmä
  • 7-9-vuotiaat
  • 10-12-vuotiaat
  • 13-15-vuotiaat
  • Yli 16-vuotiaat
Tavoite
Tiedonhaku, tulkinta ja kriittisyys
Tehtävän kesto
Laajempi kokonaisuus
Avainsanat
  • Elokuva
  • Kuvakerronta
  • Kuvanlukutaito
  • Medialukutaidot
  • Tarinankerronta
Lataa aineisto

Elokuvapolku on Kansallisen audiovisuaalisen instituutin nettipalvelu kouluille, oppilaitoksille, opettajille ja elokuvakasvattajille. Se tukee kouluissa tehtävää elokuva- ja taidekasvatuskasvatustyötä tarjoamalla ilmaisia elokuvanäytteitä opetuskäyttöön. Näytteiden avulla voidaan havainnollistaa elokuvan perustekniikoita ja avata sitä, miten audiovisuaalisin keinoin välitetään katsojille tunnelmia ja kokemuksia. Elokuvapolku tutustuttaa myös suomalaisen elokuvan historiaan ja hahmoihin.

Elokuvapolulla käydään läpi elokuvailmaisun perusteita ja tutustutaan audiovisuaalisen kerronnan mahdollisuuksiin. Näytteiden avulla avataan sitä, miten audiovisuaalisin keinoin välitetään katsojalle tunnelmia ja kokemuksia. Elokuvapolulla voi kulkea myös ilman elokuvan katsomista.

Polku haarautuu kahtia: Alapolku on alakouluille ja aloittelijoille suunnattu reitti, Yläpolku taas yläkouluille ja toisen asteen oppilaitoksille. Välillä voi poiketa Sivupolulla tai keskittyä elokuvakulttuuriin ja elokuvakerrontaan painottuviin tehtäväkokonaisuuksiin.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments

Vapaasanahaku

Keywords:

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....

Kirjautuminen