Minä tiedon antajana ja lähteenä

Hot
M Updated
 
3.7 (1)
6186   0   1   0   0  
Digisammon.png

Tehtävä

Kohderyhmä
  • 13-15-vuotiaat
  • Yli 16-vuotiaat
  • Minä itse
Tavoite
Tiedonhaku, tulkinta ja kriittisyys
Tehtävän kesto
Odottaa käyttäjäarvioita
Avainsanat
  • Big Data
  • Turvallisuus
  • Yksityisyys
Lataa aineisto

Tehtävässä pohditaan omaa toimintaa netissä ja kartoitetaan tietämystä etenkin henkilökohtaisten tietojen keräämisestä. Vahvistetaan kriittisyyttä ja oman elämän hallinnan taitoja. Tehtävä liittyy Digisammon takojat –materiaaliin.

1. Pyydä oppilaita tai ohjattavia listaamaan aluksi itsenäisesti mihin kaikkeen he käyttävät nettiä. Pyydä heitä tarkastelemaan listaa ja pohtimaan kaikkia niitä tapoja, joilla käytetyt laitteet, sivustot ja sovellukset saavat heistä tietoa. Anna oppilaiden tai ohjattavien tarkastella vastauksia ryhmässä ja pohtia yhdessä, millaisia tietoja kenestäkin on saatettu kerätä. Vinkki: Tehtävän purkamisen yhteydessä keskustelijat voivat tutustua australialaisen bloggarin listaukseen “What does Facebook know about you”, jossa on lueteltu asioita, joita Facebook voi päätellä käyttäjistään.

2. Esitä oppilaille tai ohjattaville seuraava ajatusleikki: Eletään vuotta 2030. Mieti, mitkä kaikki palvelut ja esineet voisivat keräävät tietoja sinusta tulevaisuudessa. Valitse jokin elämäntilanne tai tapahtuma, jossa luulet sinusta kerättyjen tietojen hyödyttävän sinua ja antavan lisäarvoa tai mukavuutta elämääsi. Piirrä kuva tai kerro tarina itsestäsi tuolla hetkellä.

User reviews

1 reviews

Overall rating 
 
3.7
Käytettävyys 
 
4.0  (1)
Tavoitteellisuus 
 
4.5  (1)
Mielenkiintoisuus 
 
2.5  (1)
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments
iha hyä
Overall rating 
 
3.7
Käytettävyys 
 
4.0
Tavoitteellisuus 
 
4.5
Mielenkiintoisuus 
 
2.5
kylhän tää tehtävänsä tteki mutta voisi olla hitusen kiinnotavampi
PP
Report this review Comments (0) | Was this review helpful to you? 0 0

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....