Vierailu verkkomuseossa tai -näyttelyssä

M Updated
 
0.0 (0)
2977   0   0   0   0  

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 10-12-vuotiaat
 • 13-15-vuotiaat
 • Yli 16-vuotiaat
Tavoite
Tiedonhaku, tulkinta ja kriittisyys
Tehtävän kesto
Odottaa käyttäjäarvioita
Avainsanat
 • Internet
 • Osallistuminen
 • Taide
 • Taidenäyttely
 • Verkko

Internet on mahdollistanut taiteeseen osallistumisen paikasta ja ajasta riippumatta. Tehtävässä tutustutaan verkosta löytyviin mahdollisuuksiin vierailla taidenäyttelyissä ja -museoissa. Tutustukaa aluksi Googlen Culture Intitute -palveluun, joka kokoaa taidemuseoita ja näyttelyitä verkkoon. Pyydä tehtävään osallistujia tutustumaan palvelusta löytyviin näyttelyihin. Tunnistatko eri museoita tai gallerioita? Mistä maista verkkopalvelun museoita löytyy? Pyydä osallistujia valitsemaan mielestään kiinnostava näyttely ja kirjoittamaan ylös näyttelyn tietoja ja perusteluita valinnalle.

 • Minkä museon tai näyttelyn valitsit?
 • Mistä se löytyy?
 • Millaista taidetta sieltä löytyy?
 • Miksi valitsit juuri tämän museon tai näyttelyn?
 • Mikä tekee juuri siitä kiinnostavan?
 • Kenelle näyttely mielestäsi sopisi? Kenelle puolestaan ei? Miksi?

Voitte keskustella myös vierailukokemuksesta. Millaista näyttelyihin tutustuminen oli verkon välityksellä? Miten kokemus poikkesi tavallisesta museo- tai näyttelyvierailusta? Mitä hyvää verkkovierailussa oli? Mitä jäi puuttumaan? Vinkki: Voitte keskustella myös kaupallisen toimijan motiivista järjestää mahdollisuus kulttuuriin osallistumiselle. Google on kaupallinen yritys, jonka tavoitteena on tuottaa omistajilleen voittoa. Mikä ansaintalogiikka verkkopalveluun mahdollisesti liittyy?

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments

Vapaasanahaku

Keywords:

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....

Kirjautuminen