Oma ympäristö paremmaksi -digitarina

M Updated
 
0.0 (0)
2785   0   0   0   0  

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 10-12-vuotiaat
 • 13-15-vuotiaat
 • Yli 16-vuotiaat
Tavoite
 • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
 • Osallisuus, vaikuttaminen ja elämänhallinta
Tehtävän kesto
Odottaa käyttäjäarvioita
Avainsanat
 • Ääni
 • Digitarina
 • Itseilmaisu
 • Kuvaaminen
 • Kuvakerronta
 • Monilukutaito
 • Vaikuttaminen
 • Ympäristö

Tehtävässä tarkastellaan omaa lähiympäristöä vaikuttamisen ja kehittämisen näkökulmista. Vaikuttamiseen pyrkivä toiminta esitetään mediavälitteisesti. Tehtävä alkaa ympäristöön tutustumisella, jolloin osallistujat miettivät kohteen, jota voisi parantaa tai jossa olisi jotain kehitettävää. Osallistujat voivat pohtia seuraavia kysymyksiä:

 • mitä kehitettävää kohteessa olisi?
 • millä keinoin sitä voisi kehittää?
 • kuka voi kehittämiseen vaikuttaa (esim. kansalaiset itse, opettajat ja muu henkilökunta, kirjaston työntekijät, päättäjät)?
 • kenelle kaikille kehittämisestä olisi hyötyä?
 • miten keinoja kehittämiseen?
 • millaisia haasteita kehittämiselle voi olla?

Osallistujat kuvaavat digi- tai kännykkäkameroin kohteen ja pyrkivät esittämään myös vastaukset kuvallisesti. Kuvat kootaan digitarinaksi, jossa kuvien lisäksi voi olla tekstiä, nauhoitettua puhetta ja musiikkia. Katsokaa digitarinat yhdessä läpi ja keskustelkaa tuloksista. Ovatko kaikki samaa mieltä kehittämisen kohteista ja muista pohdituista kysymyksistä? Millaisia muita ajatuksia tai näkökulmia digitarinoihin voi liittyä? Keskustelkaa erilaisia viestinnän tavoista. Miltä kuvaaminen ja digitarinan tekeminen tuntui? Tuliko viesti selville digitarinan myötä vai olisiko jokin muu keino ollut tehokkaampi? Millainen rooli puheella ja muilla äänillä on lopputuloksen kannalta? Miettikää yhdessä tapoja edistää kehitettäviä asioita. Kuka asiaan voi vaikuttaa ja keneen tulisi ottaa yhteyttä?

Vinkki: Avoimia äänitehosteita löytyy YLEn arkiston freesound -sivulta. Creative commons -lisensoituja kuvia voi etsiä täältä. Vapaasti käytettävää musiikkia löytyy monista erilaisista internet palveluista, kuten: Free music archive.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments

Vapaasanahaku

Keywords:

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...

Kirjautuminen