Mediahuone

M Updated
 
0.0 (0)
2497   0   0   0   0  

Tehtävä

Kohderyhmä
Huoltajat
Tavoite
Viestintä ja vuorovaikutus
Tehtävän kesto
Odottaa käyttäjäarvioita
Avainsanat
  • Kokemukset
  • Mediakulttuurin muutos
  • Mediavälineet

Mediakulttuuri muuttuu jatkuvasti erilaisten mediavälineiden kehittyessä sekä sisältöjen monipuolistuessa ja muuttuessa. Jokaisella on myös omia kokemuksia erilaisista medioista vuosien varrelta. Tehtävän tarkoituksena on järjestää mediakasvatuksellinen tilaisuus, jossa huomiota kiinnitetään eri aikojen medioihin ja mediakulttuuriseen muutokseen sekä medioihin liittyviin kokemuksiin. Tapahtuman tarkoituksena on luoda mahdollisuuksia myös sukupolvien väliseen vuorovaikutukseen ja opettamiseen.

Toteutus

Järjestetään lapsille ja huoltajille tai isovanhemmille suunnattu tilaisuus, jossa tuodaan esiin eri vuosia ja vuosikymmeniä kuvaavia medialaitteita ja sisältöjä. Osallistujat rakentavat tilaisuudessa huoneen, johon kootaan itse tuotuja mediavälineitä tai kuvia niistä. Tärkeintä ovat kuitenkin osallistujien omat kokemukset mediaan liittyen. Paikalle voidaan tuoda myös tietokone, josta voidaan esitellä kuvia tai videoita eri mediavälineistä, joita ei ole välttämättä mahdollista tuoda muuten paikalle. Tarkoituksena on keskustella mediakulttuurin muutoksesta ja teknologian kehityksestä kasvatuksen näkökulmasta.

  • Millaisia kokemuksia ihmisillä on erilaisista mediavälineistä?
  • Millaisia mediavälineitä ja sisältöjä oli ennen?
  • Mitä kaikkea niillä voitiin tehdä?
  • Mitkä ovat nykyajan tärkeimmät mediat, miksi?
  • Mitkä tekee joistakin medioista tärkeämmät kuin toisista?
  • Miten mediat mahtavat kehittyä tulevaisuudessa?

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments

Vapaasanahaku

Keywords:

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....

Kirjautuminen