Application of media literacy and cultural studies in K–12 social studies curricula.

In 2009 the National Council for the Social Studies (NCSS) released a position statement calling for the implementation of media literacy in social studies education. NCSS argues that if today's students are to become engaged citizens as adults, they must acquire the skills and knowledge associated with media literacy. Using this position statement as foundation, I developed a media literacy framework for use in the social studies classroom that applies prevailing theories on media and cultural studies. For consumers of media to engage in the practice of citizenship they need to acquire the tools needed to negotiate the waters of the many media texts that are produced. For a consumer of media texts to negotiate the meaning and influence of those texts, that consumer must use a framework that applies approaches that are historical, empirical, interpretive, and critical. As we shall see, these approaches are necessary if citizens are to engage effectively in a democracy that is flooded with such texts.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.