An examination of how student journalists seek information and evaluate online sources during the newsgathering process.

A thorough understanding of how to evaluate website credibility is a crucial tool for journalists. This study examines how journalism students conduct the online newsgathering process and seeks to understand the decisions they make involving credibility assessment. This was accomplished through a triangulated approach involving a content analysis of video recordings of students’ keystrokes during the newsgathering process, coupled with subsequent semi-structured interviews. The findings suggest that while journalism students exhibit some level of understanding about the importance of verification, they rely strongly on search engines and trust the credibility of search-engine results.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...