The red pill: Social studies, media texts, and literacies.

This article explores the use of media texts in contemporary high school social studies classrooms. Much of the current research regarding media education in social studies classes has focused on history classes and has centered on small idealized samples of both teachers and students. This study, based on the observations conducted in eight secondary social studies classrooms located in urban, suburban, and rural high schools in the Midwestern region of the USA, provides insight into type and frequency of media text interaction in a broad range of social studies courses and contexts. Results indicate that students had few opportunities to interact with media texts in the classrooms. In addition, there was only a small amount of class time devoted specifically to media literacies skill development. Implications of these findings are discussed and may provide a reality check for the status of media use in high school social studies classrooms.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.