Making the familiar strange and the strange familiar: A project for teaching critical reading and writing.

This article focuses on teaching critical literacy in the context of Singapore. It begins with a conceptualization of critical literacy as a stance oriented to questioning and challenging the often taken-for-granted meanings and assumptions found in ‘everyday’ texts. It then discusses how this stance can be cultivated in students through a critical reading and writing project aimed at encouraging students to question the underlying motivations of seemingly unremarkable texts (‘making the familiar strange’) and produce alternative texts that challenge and destabilize the normative structures of society (‘making the strange familiar’). The article concludes with a brief discussion of the issues and challenges faced by teachers in developing a critical disposition in students that will help them negotiate the information-saturated and text-mediated world of the twenty-first century.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.