Media literacy, news literacy, or news appreciation? A case study of the news literacy program at stony brook university.

This case study provides practical and theoretical insights into the Stony Brook news literacy program, which is one of the most ambitious and well-funded curricular experiments in modern journalism education and media literacy. Analysis of document, interview, and observation data indicates that news literacy educators sought to teach students how to access, evaluate, analyze, and appreciate journalism. Students responded favorably to the approach that was designed for all undergraduates, instead of just journalism majors. Implications and future directions include looking at the preferred readings of news texts found in the Stony Brook curriculum in the same way one would contextualize lessons in college-level music appreciation courses.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...