The First Step is the Hardest: Finding Connections in Media Literacy Education

Through a series of focus groups, this study explores how students, at the conclusion of a university-level media literacy course, see media’s necessary role in democratic society. It is a narrative inspired by the core belief of the media literacy discipline that if people are effectively taught the critical skills to access, evaluate, analyze, and produce media1 they will better understand media’s roles and responsibilities in civic life. Initial findings show that while media literacy may indeed enable for critical analysis skills, it carries the potential to breed cynical outcomes if not taught in a holistic manner.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...