Media Literacy and News Credibility: Does knowledge of media ownership increase skepticism in news consumers?

This study explores how increased knowledge of media ownership may affect judgments of credibility in responding to print news. An experiment was conducted with 80 undergraduate journalism students. Subjects were randomly exposed to either an informational article about the pros and cons of consolidation in media ownership or poetry. Then subjects read and analyzed four news stories, analyzing each using a credibility scale that includes judgments of truth, superficiality, general accuracy and completeness. Results show statistically significant differences in judgments of general accuracy and superficiality, suggesting that exposure to informational print about media ownership may promote modest increases in critical responses to news media.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.