Using Blogs to Teach Strategies for Inquiry into the Construction of Lived and Text Worlds

This paper describes a teacher-researcher collaboration aimed at teaching students strategies for inquiry into the constructed nature of lived and text worlds – a pedagogical objective consistent with goals of media literacy. As an introduction to these strategies, students were asked to engage in a commonly used media literacy tool – a blog – to explore the socially and culturally constructed aspects of their own lived worlds. As students blogged, they were also asked to examine the represented worlds in a literary text – To Kill a Mockingbird (Lee 1960). Research discussed in this paper examines the specific affordances of blogs for helping students acquire these new strategies for critical inquiry.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.