The Markings of a New Pencil: Introducing Programming-as-Writing in the Middle School Classroom

Using the setting of a writing workshop to facilitate a deliberate process to learn computer programming, this exploratory study investigates where there is a natural overlap between programming and writing through the storytelling motif, and to what extent existing language arts coursework and pedagogy can be leveraged to introduce this new form of digital composition to middle-school children. Whereas previous studies linking children’s programming with storytelling did so within the informal afterschool clubs, this study focuses on integrating computer science into the classroom, aligning curricula to core-content English language arts instruction.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.