A media literacy education approach to teaching adolescents comprehensive sexual health education.

As states are moving toward comprehensive sexual health education, educators require engaging and effective curricula. This pre-post study (N=64) examined the feasibility of a comprehensive, media literacy education program for influencing adolescents’ sexual health and media literacy outcomes. After the program, participants were more likely to have the intention to use condoms during sex and talk to partners, parents, or medical professionals prior to sex. Media literacy outcomes included decreased perceived realism of and increased skepticism of media messages and improved media deconstruction skills. Overall, the results suggest that media literacy has the potential for positively influencing sexual health decisions.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.