Why history matters for media literacy education.

"The ways people have publicly discussed and written about media literacy in the past have great bearing on how citizens, educators and learners are able to think about and practice their own media literacy. Our concepts of media literacy have evolved over time in response to changing contexts of media studies and educational discourses as well as changes in communication technologies, media industries, politics, and popular culture. My research on the history of Media&Values magazine 1977-1993, made possible by the Elizabeth Thoman Media Literacy Archive, illustrates how tracing developments of media literacy concepts over time can give us much needed perspective on the discursive contexts that constitute our field of media literacy practices today.

In Media&Values, media literacy emerges from its historical contexts as a means for reform, a practice of understanding representation/reality, and a pedagogy of social analysis and inquiry. Each of these themes constructs media literacy as an intervention in power, but at different conceptual levels—addressing institutions; demystifying ideology; and negotiating identities. These historical constructions lend perspective for understanding our diverse approaches to media literacy education today in terms of how we constitute power relations among learners, educators, media makers and users, and media texts, technology and industry."

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.