“Media violence is made to attract and entertain people”: Responses to Media Literacy Lessons on the Effects of and Institutional Motives behind Media Violence

"This study investigated the following research question: How do sixth-graders respond to a media literacy lesson that was designed to,
among other goals, introduce the concept of the presence of commercial interest in media production, particularly regarding the
prevalence of media violence? Forty-seven responses were analyzed thematically using constant comparison. Students’ responses
illustrate their critical thinking and understanding about producers’ intent in including violence in media, although recognizing the
commercial interest behind media violence still seems to be a challenge. Findings also suggest the task of striking a balance between
instilling critical thinking skills and acknowledging children’s personal media experiences."

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.