Qualitative findings in a long-term disordered eating prevention programme follow-up with school-going girls.

The assessment of eating disorder prevention-programmes has mainly been addressed quantitatively excluding complexity that may improve prevention. We compared perceptions of eating, female and male aesthetic-models, media influences, prevention-programmes and emerging topics among 12 young females who received a media literacy programme (N = 4), media literacy plus nutrition awareness programme (N = 4) or were assigned to a control condition (N = 4). Interpretative Phenomenological Analysis highlighted ego-syntonic eating-patterns and signs of internalization of the thin ideal. Findings provide invaluable and rich information to improve future iterations of the programme.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.