Qualitative findings in a long-term disordered eating prevention programme follow-up with school-going girls.

The assessment of eating disorder prevention-programmes has mainly been addressed quantitatively excluding complexity that may improve prevention. We compared perceptions of eating, female and male aesthetic-models, media influences, prevention-programmes and emerging topics among 12 young females who received a media literacy programme (N = 4), media literacy plus nutrition awareness programme (N = 4) or were assigned to a control condition (N = 4). Interpretative Phenomenological Analysis highlighted ego-syntonic eating-patterns and signs of internalization of the thin ideal. Findings provide invaluable and rich information to improve future iterations of the programme.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...