The association of media exposure and media literacy with adolescent alcohol and tobacco use.

This study examined the relationship of media exposure and media literacy to alcohol and tobacco use among adolescents in Taiwan. A total of 2992 10th-grade students recruited from 26 high schools in Taipei, Taiwan, completed a questionnaire in 2010. The multivariable analysis results indicated that the students with higher alcohol and tobacco media exposure were more likely to use alcohol and tobacco and have intentions to drink and smoke, while students with higher media literacy were less likely to use alcohol and have intentions to drink and smoke.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...