The relationships of information efficacy and media literacy skills to knowledge and self-efficacy for health-related decision making.

Objective: To compare the extent to which information efficacy (confidence for acquiring useful information) and media literacy skills predict knowledge and self-efficacy for preventing or treating the health threat of influenza. Participants: A random-sample survey of 1,379 residential students enrolled at a northwestern public university was conducted in fall 2009. Methods: Students accessed an Internet survey through a link provided in an e-mail. Results: Students who self-diagnosed correctly demonstrated higher levels of media literacy skills than those who self-diagnosed incorrectly. Among those who self-diagnosed incorrectly, the only predictor of knowledge was accessibility of information sources; low accessibility was associated with reduced knowledge. Information efficacy predicted self-efficacy for both groups. Conclusions: The results illustrate the limitations of information efficacy in the absence of media literacy skills. To decrease health risks, college health practitioners should promote media literacy while also ensuring easy access to high-quality information.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.