Distance students and online research: Promoting information literacy through media literacy.

Today's college students, particularly distance students, are increasingly dependent on the Web for their research needs. At the same time they lack the critical thinking skills required to successfully evaluate the actual credibility of online information, a critical aspect of information literacy. Furthermore, rather than access the online library database, distance students are more likely to employ generic search engines in their research quests, making more critical the need for information literacy. The current study employed an online survey designed to explore the relationships between critical evaluation of online information, as a measure of information literacy, and components of media literacy. Results suggest a significant, positive relationship between these literacies. These findings suggest variety in the types of strategies instructors and instructional designers might employ towards the development of information literacy skills required for today's graduates to successfully negotiate the 21st century information society. (Contains 1 table.)

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.