“That’s not something I was, I am, or am ever going to be:” multimodal self-assertion in digital video production.

Issues of representation and identity are paramount in youth media. These issues are further complicated when youth draw on popular culture and other media resources as vehicles to interpret and represent themselves (Alvermann, 2008, Jenkins et al., 2006). While youth-produced media often draw on popular culture resources and are frequently accused of reproducing dominant stereotypes, many young media makers are often acutely aware of their audiences and deliberately use media resources to establish social connections that will enhance and manipulate audience reception. Using mediated discourse analysis (Norris & Jones, 2005), this paper examines the documentary video production process of one such group of youth, exploring their process of purposeful selection and assemblage of popular culture and media resources. Findings reveal nuanced patterns of multimodal combination to establish and maintain attention of key audiences while asserting alternative social positions.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.