A longitudinal study on the uses of mobile tablet devices and changes in digital media literacy of young adults.

This study examined whether gaining access to a new digital device enhanced the digital media literacy of young adults and what factors determine such change. Thirty-five young adults were given a mobile tablet device and observed for one year. Participants engaged in an online community, responding regularly to online surveys and discussion forums. Digital media literacy, using multidimensional scales, was measured at the beginning and end of the study. Usage was measured every month to track changes over time. When measured with multiple dimensional scales, the participants’ digital media literacy levels increased over time. Those who used the tablet device for information access and social activities increased their digital media literacy in some dimensions. However, an increase in digital media literacy was not directly related to the time spent on the tablet.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.