Multimodal hip hop productions as media literacies.

This study draws on ethnographic data from a year-long multimodal media production (MMP) course and the experience of an African American female adolescent who used the production of multimodal Hip Hop texts to express her creativity and growing socially conscious view of the world. The study demonstrates how students made meaning multimodally and how media production, in combination with participating in community-based research, provided powerful opportunities for youth to develop new literacies, especially critical media literacies.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...