Making games in the classroom: Benefits and gender concerns.

This paper argues that making computer games as part of a classroom project can develop a range of new media storytelling, visual design and audience awareness skills. This claim is supported by data from the evaluation of a six week game making project in a state funded primary school in which 11–12 year old learners made their own computer games using software called Adventure Author. The paper reports on analysis of the games produced by the children and documents the range of new media storytelling skills used as well as examining how the pupils responded to peer reviews of their games. In light of concerns raised in the literature that girls may be disadvantaged by classroom games projects, it investigates whether there are gender differences in the game making skills displayed by the learners. The results of the study indicate that girls' games score more highly than boys', particularly on skills relating to storytelling.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.