How schools can help their students to strengthen their online reputations.

Social media are at the heart of the daily communications of adolescents. In many cases, however, adolescents are unaware of the consequences of the long-term availability of their online personal information. Given the rising prevalence of online background checks on potential partners, college applicants, and job candidates, online search results could have an increasing impact on the future personal and professional relationships of young people. This article discusses the need to pay attention to online reputation management as a part of college and career preparation for high school students. Recommendations are given that can help teachers and counselors raise awareness among their students regarding the advantages and disadvantages of their online identities while helping them manage their online footprints.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.