Media literacy as a core competency for engaged citizenship in participatory democracy.

The ubiquitous media landscape today is reshaping what it means to be an engaged citizen. Normative metrics for engagement—voting, attending town meetings, participation in civic groups—are eroding in the context of online advocacy, social protest, “liking,” sharing, and remixing. These new avenues for engagement offer vast opportunities for new and innovative approaches to teaching and learning about political engagement in the context of new media platforms and technologies. This article explores digital media literacy as a core competency for engaged citizenship in participatory democracy. It combines new models of engaged and citizenship and participatory politics with frameworks for digital and media literacy education, to develop a framework for media literacy as a core political competency for active, engaged, and participatory citizenship.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.