Flipping the misogynist script: Gender, agency, hip hop and music education.

Excluding Hip Hop culture and rap music from music education misses opportunities for addressing key aspects of popular culture, society, and students’ lives. This article addresses intersections of Hip Hop, gender, and music education to forward potential Hip Hop praxis. After tracing related scholarship, I discuss and problematize representations of women in Hip Hop, including patriarchal, hetero-normative, and essentialized notions of Hip Hop that objectify and marginalize women. Through musicking, critical media literacy, and critical pedagogy young people might analyze and engage critically with Hip Hop and issues of identity, meaning making, representation, and agency in music education.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.