Kevään ensimmäiset kukat kasvavat esiin kuolleesta ruohosta. Taustalla lumisia kukkuloita.

Mediataitokoulu on palvellut mediakasvattajia jo useiden vuosien ajan. Sivusto uudistuu elokuussa täydellisesti ja vanha sivusto poistuu käytöstä. Suuri osa materiaaleista siirtyy uudelle sivulle ja niiden käytettävyys paranee huomattavasti. Luvassa on lisäksi sivuston täydet kieliversiot ruotsiksi ja myöhemmin englanniksi. Seuraa meitä Facebookissa, Instagramissa tai Twitterissä ja saat ajantasaiset tiedot uuden Mediataitokoulun aukeamisesta.

Mediataitokoulun blogi

Mediataitokoulun blogista löydät kirjoituksia, joissa pohditaan ajankohtaisia mediakasvatukseen ja mediankäyttöön liittyviä ilmiöitä. Blogikirjoitukset tarkastelevat mediaa eri näkökulmista kirjoittajan asiantuntemuksen mukaan. Blogiin kirjoittavat pääasiassa Finnish Safer Internet Centren työntekijät, mutta myös vierailevat tähdet.

Mediataitokoulun blogiarkisto

Mediataitokoulun vanhalta blogialustalta löydät 40 blogikirjoitusta vuosilta 2012-2015.