Mediataitokoulun podcastissa ääneen pääsevät mediakasvatuksen kannalta mielenkiintoiset aiheet sekä näistä aiheista kirjoittavat vieraat. Jaksossa käsitellään yhtä ajankohtaista kirjaa tai julkaisua, josta voi saada tietoa, ideoita ja oivalluksia oman mediakasvattajuuden vaalimiseen. Lisäksi piipahdetaan mediakasvatuksen ilmoitustaululla, ja jakson lopussa vinkkaamme kuulijoille inspiroivaa, rentouttavaa tai viihdyttävää mediaa vapaa-ajalle.

Mediataitokoulun uuden podcastin ensimmäisessä jaksossa Julia Alajärven vieraana on viestinnän lehtori ja dosentti Janne Matikainen Helsingin yliopistosta. He keskustelevat verkossa vaikuttamisessa Jannen uuden kirjan pohjalta. Vastauksia etsitään muun muassa kysymyksiin kuinka hyvin me tunnistamme erilaisia vaikuttamisen tapoja, voiko netin tuotearvosteluihin luottaa ja ovatko meemit vaikuttamista?

Podcastissa mainitut linkit:

Janne Matikaisen “Vaikuttaminen verkossa” -kirja

Pesäkameroita ja kalasääsket

Lisätietoa Mediataitoviikosta

EU Kids Online -tilaisuuden livestream