The peritextual literacy framework: Using the functions of peritext to support critical thinking

The peritextual literacy framework (PLF) is a tool for accessing, evaluating, and comprehending the content of media using elements that frame the body of a work and mediate its content for the user. Paratextual elements are the focus of research in classification, bibliometrics, reader’s advisory work, and in studies of authorship and publication. However, paratextual theory is just beginning to be acknowledged in LIS. The PLF closes a gap in paratext theory by categorizing the functions of peritext into six types: production, promotional, navigational, intratextual, supplemental, and documentary. The PLF is unique that it provides both a framework for further research on peritext, as well as a pedagogical tool that supports teaching in the areas of information literacy, media literacy and analysis, critical thinking, reading, and media design and production.        

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.