Adaptive Remediation and the Facilitation of Transfer in Multiliteracy Center Contexts

This essay considers the question of transfer in relation to processes of remediation. In particular, we explore the interrelationships between transfer and new media in multiliteracy center contexts. Drawing on a case study of an undergraduate student named Sophie, we offer a multidimensional approach called adaptive remediation that helps composers develop meta-awareness about how they might use and reshape prior composing knowledge and available semiotic resources in ways to suit media affordances and their rhetorical objectives in processes of remediation. Specifically, we propose four dimensions of adaptive remediation, including charting, inventorying, coordinating, and literacy linking. Our hope is that adaptive remediation will prepare multiliteracy center directors and consultants to help students transfer knowledge across media and, in the process, make rhetorically sound decisions about how to adapt and reuse literacies, skills, and ideas in a variety of contexts.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...
Saamen kielet ja kulttuurit tutuksi mediakasvatuksen menetelmin
Oulun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan tuottama pedagoginen aineisto Saamen kielen...
Kamerakynätyöskentelyä (Kuva: Ismo Kiesiläinen)
Videokuvaaminen koulussa on hauskaa mutta joskus aikaa vievää ja...
Luotettavan tiedon metsästäjät
Mediakasvatusmateriaali tieteestä ja tiedosta Mistä kaikkialta sinä saat tietoa?...
Media varhaiskasvatuksessa - Tukea tunne- ja vuorovaikutustaitojen vahvistamiseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton tuottama opas tukee kasvattajia suunnittelemaan, toteuttamaan ja...