Feikkireissu

Hot
M Updated
 
0.0 (0)
11926   0   1   0   0  
Alkuperäiskuva cc @ Reginald Pentinio, kuvaa muokattu rajaamalla ja lisäämällä piirroskuva

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 10-12-vuotiaat
 • 13-15-vuotiaat
 • Yli 16-vuotiaat
Tavoite
 • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
 • Tiedonhaku, tulkinta ja kriittisyys
 • Viestintä ja vuorovaikutus
Tehtävän kesto
Laajempi kokonaisuus
Avainsanat
 • Kuvaaminen
 • Kuvakerronta
 • Kuvanlukutaito
 • Mediakriittinen ajattelu
 • Medialukutaidot
 • Mediataidot
 • Monilukutaito
 • Näyttely
 • Sosiaalinen media

Feikkireissu on projekti, jossa suunnitellaan ja toteutetaan pienryhmissä mahdollisimman uskottavia lomakuvia ja -videoita lähtemättä oikeasti matkalle.

Illuusio matkasta voidaan toteuttaa esimerkiksi kuvankäsittelyllä, erilaisilla trikeillä tai käyttämällä eri maiden kulttureille tyypillistä rekvisiittaa ja äänimaisemaa. Tarkoituksena on herätellä ihmisten kriittistä medialukutaitoa ja muistuttaa siitä, että kaikki mitä netissä nähdään, ei ole totta. Ideassa on kuitenkin aineksia myös paljon laajempiinkin oppimiskokonaisuuksiin.

Pienryhmissä toteutetut feikkireissut voisivat sisältää lähes minkä tahansa oppiaineen teemoja. Uskottava reissu vaatii luultavasti ainakin maantiedon ja biologian tuntemusta, ja turisti tarvitsee todennäköisesti englantia tai muuta vierasta kieltä. Reissukuvien ja -videoiden suunnittelu ja toteutus menee luonnollisesti kuvataiteen puolelle. Perus- ja lukio-opetuksen laaja-alaisista osaamisalueista erityisesti ajattelu ja oppimaan oppiminen sekä kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu, tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen sekä monilukutaito vahvistuvat toiminnan ja sen yhteisen käsittelyn myötä.

Millaisia mielikuvia meillä on eri maista, ja vastaavatko ne todellisuutta? Millaiset kulttuuriset tai ympäristöön liittyvät vihjeet saisivat ajattelemaan toisen olevan esimerkiksi Ranskassa, Thaimaassa tai Suomen Lapissa? Miten tällaisia illuusioita voitaisiin luoda ja toteuttaa? Entä millaiset asiat, esimerkiksi kansainvälisten ketjujen hotellit, ovat lähes samanlaisia kaikkialla?

Mitä vanhemmista oppilaista on kyse, sitä kunnianhimoisempia feikkireissuja voidaan tehdä. Feikkireissuista voi myös järjestää näyttelyn, kunhan huolehtii siitä, että tehdyn materiaalin ja alkuperäismateriaalien käyttöluvat sallivat sen. Kriittinen suhtautuminen somekuviin on vain yksi tällaisen hauskan projektin myötä vahvistuva mediataito. Lisäksi opitaan tarkastelemaan mediaa representaationa ja pohtimaan sitä, miten erilaiset ihmiset tekevät mediasta erilaisia tulkintoja. Feikkireissulla päästään harjoittelemaan itse tekemistä ja ilmaisua sekä keskustelemaan tekijän vastuusta ja eettisyydestä mediamaailmassa.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....