Oi maamme! – lyhytelokuvia arkistofilmeistä

Hot
M Updated
 
0.0 (0)
5718   0   1   0   0  
Oi maamme! – lyhytelokuvia arkistofilmeistä

Tehtävä

Kohderyhmä
 • 13-15-vuotiaat
 • Yli 16-vuotiaat
Tavoite
 • Oma tuottaminen ja käyttötaidot
 • Viestintä ja vuorovaikutus
Tehtävän kesto
Laajempi kokonaisuus
Avainsanat
 • Dubbaus
 • Itseilmaisu
 • Kuvanlukutaito
 • Medialukutaidot
 • Mediataide
 • Mediataidot
 • Mediateksti
 • Näyttely
 • Taide
 • Tarinankerronta
 • Video
 • Lyhytelokuva
Lataa aineisto
Tehtävässä tehdään omia lyhytelokuvia hyödyntämällä arkistojen aarteita. Tehtävä voidaan toteuttaa yksin, pareittain tai ryhmissä. Tehtävä soveltuu esimerkiksi nuorten parissa tehtävään mediakasvatukseen esimerkiksi kouluissa ja oppilaitoksissa, nuorisotaloilla tai kirjastoissa. Tehtävän toteuttaminen edellyttää videomateriaalin käsittelyssä tarvittavaa tekniikkaa, esimerkiksi editointiohjelmaa.
Tehkää arkistomateriaaleja hyödyntäen 1-8 minuuttisia lyhytelokuvia. Arkistomateriaalin käsittelyssä ja leikkaamisessa voitte käyttää vapaasti luovuutta: materiaalia saa käsitellä, tekstittää, dubata tai esimerkiksi animoida.
Tehtävä liittyy osaksi YLEn Oi maamme! –projektia, joka kestää joulukuuhun 2017 asti. Projektista löydät lisätietoa Oi maamme! -verkkosivuilta: yle.fi/oimaamme . Sieltä löydät ohjeet, musiikit, tehosteäänet, ja myös materiaalipaketit. Sivuilla julkaistaan kuukausittain eri teemaisia arkistomateriaalipaketteja, joita voi hyödyntää omien lyhytelokuvien teossa.
Lopputulokset esille
Lähetä valmiit teokset Ylelle. Videot voidaan julkaista YLE Areenassa, televisiossa sekä eri taidemuseoissa ympäri Suomen. Oi maamme! -verkkosivulta löydät linkin, jolla voit lähettää videosi suoraan ja täyttää osallistumislomakkeen.
Arkistomateriaalin julkaiseminen YouTubessa tai Facebookissa ei valitettavasti ole sallittua, mutta Areenasta voit jakaa valmiin tuotteen ystävillesi.
Ongelmatilanteissa voit ottaa yhteyttä sähköpostilla: oimaamme[at]yle.fi

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments

Vapaasanahaku

Keywords:

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....

Kirjautuminen