New technologies, new multimodal literacy practices and young children’s metacognitive development

This paper discusses concepts of learning through ‘collaborative multimodal dialogue’. It draws on an ESRC-funded study (RES-000-22-2451) investigating 3- and 4-year-old children’s encounters with literacy as they engage with a range of printed and digital technologies at home and in a nursery. The study goes beyond analysis of spoken language, giving a more complete understanding of literacy learning processes through detailed analysis of how children use multiple communicative modes as they experience literacy in different media. These experiences underpin metacognitive development and are crucial to children’s abilities to act strategically in future situations. Drawing on notions of literacy as social practice, this paper discusses how the advent of new technologies has introduced new dimensions into young children’s literacy learning, the implications of which have not yet been fully recognised in early years policy guidance, training or practice.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.