New technologies, new multimodal literacy practices and young children’s metacognitive development

This paper discusses concepts of learning through ‘collaborative multimodal dialogue’. It draws on an ESRC-funded study (RES-000-22-2451) investigating 3- and 4-year-old children’s encounters with literacy as they engage with a range of printed and digital technologies at home and in a nursery. The study goes beyond analysis of spoken language, giving a more complete understanding of literacy learning processes through detailed analysis of how children use multiple communicative modes as they experience literacy in different media. These experiences underpin metacognitive development and are crucial to children’s abilities to act strategically in future situations. Drawing on notions of literacy as social practice, this paper discusses how the advent of new technologies has introduced new dimensions into young children’s literacy learning, the implications of which have not yet been fully recognised in early years policy guidance, training or practice.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....