New Technologies in Early Childhood Literacy Research: A Review of Research

Against the background of Michael Kamil and Sam Intrator’s landmark reviews of research about new technologies and literacy development, this article maps recent research concerned specifically with the 0–8 years age group. Drawing on databases of research conducted in North America, Britain and Australasia, it affirms that the early childhood dimension is even more radically underresearched than other age ranges with respect to new technologies and literacy development. The authors develop an analytic framework comprising four quadrants to categorize the various studies conducted in the early childhood age range, and assign these to their appropriate quadrants. This reveals a lopsided distribution of the meagre corpus of studies available. The article provides a map of the field against which early childhood educators can judge ‘at a glance’ how far their personal areas of interest are served by existing research. It simultaneously pinpoints areas where new research is needed to fill important gaps.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....