New Literacies for New Learners: The Need for Digital Technologies in Primary Classrooms

All students must start learning new literacies skills early if they are to gain the skills they will need as adults. Integrating these skills into classroom instruction at a young age is especially important for economically disadvantaged students. Moreover, the interactive nature of the Internet and other digital tools may hold special learning opportunities for young children. New literacies instruction not only is necessary and appropriate for young children; it will define their future.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...