Rethinking Literacy Education in New Times: Multimodality, Multiliteracies, & New Literacies

The article presents a theoretical overview of new fields of research, pedagogy, and practice in literacy education. In a digital, media-driven, lobalized world, educators are faced wit the challenge of mediating traditional notions of what it means to be literate (e.g., read and writing print-based texts) with new and ever-emerging skills and interests in technology and digital media. Focusing on a pilot study in Oakville, ON and a longitudinal research study in Sydney, Australia, we compel readers to think about literacy in a new light. Without a push to redefine literacy, educators run the risk of teaching and learning language and literacy skills in anachronistic paradigms and frameworks. While research has not been able to fully establish the impact of multimodal communication, it is essential that educators learn to use these different modes of communication to teach literacy.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...