Early childhood designs for multiliteracies learning

The Australian Government has recently mandated the implementation of an Early Years Learning Framework in early childhood educational settings across the nation. The framework identifies an early childhood pedagogy that will provide children with the best start in life, and maximise their learning potential. This research study investigated how teachers' pedagogical considerations, evident in different teaching approaches, impact on the integration of information and communication technologies to support Multiliteracies learning. Five case studies, constructed over a nine-month period and employing ethnographic methodology, illustrated how teacher pedagogy impacts on the quality of children's Multiliteracies learning experiences. An analysis across the five cases with reference to the Australian Children's Education and Care Quality Authority Quality Improvement Plan identifies a Reggio-inspired teaching approach as best supporting the Early Years Learning Framework outcomes and Multiliteracies learning.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.