Authored assemblages in a digital world: Illustrations of a child’s online social, critical and semiotic meaning-making

Drawing on case illustrations of a six-year-old child as he ‘assembles’ a digital world using Webkinz™, this paper proposes an approach that researchers and educators might use to understand, analyse and critique multimodality. This multidisciplinary theoretical framework integrates new literacies, social semiotics and critical literacy perspectives. Data were collected during a broader three-week case study via a side-shadowing interview technique (McClay and Mackey, 2009), where the first author sat next to the child, making detailed research notes, interviewing him and taking screenshots of his digital productions. The findings suggest that authorship is rarely linear as authors continually remix, layer, embed and inter-animate semiotic resources as they assemble their sociocultural worlds and critical positions within these worlds.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.