“Let It Go”: Exploring the Image of the Child as a Producer, Consumer, and Inventor

iPads are increasingly being put in the hands of children in schools and educational contexts, yet there continues to be larger questions about how they fit into the fabric of daily classroom life and what new stories will emerge (de Certeau, 1984, 1984/2000). In this article, we feature vignettes of data from a 2-year government-funded research project on how children make meaning with iPads across 5 early years’ classrooms. Understanding the complexities of literacy learning requires an ‘in situ’ examination. Through our ethnographic approach, we have been able to get closer to an ‘insider account’ of the sociocultural knowledge of early learners and their teachers, as well as a holistic description and interpretation of the phenomenon of being and becoming literate (Le ompte & Preissle, 1993).

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.